Jeigu kelionės metu praradote pasą ar asmens tapatybės kortelę

Jeigu kelionės metu praradote pasą ar asmens tapatybės kortelę

Prarasti pasą ar asmens tapatybės kortelę (toliau – ATK) kelionės užsienyje metu yra be galo nemalonu – tenka atidėti suplanuotas pramogas ar poilsį ir skubiai ieškoti artimiausios Lietuvos ambasados ar konsulato, kuris galėtų išduoti dokumentą, tinkamą grįžti į Lietuvą ar tęsti kelionę.

Tokie „ekstriniai“ laikini kelionės dokumentai gali būti trys:

  • Asmens grįžimo pažymėjimas (toliau – AGP);
  • Laikinas pasas;
  • Europinis laikinas kelionės dokumentas - Emergency travel document (toliau – ETD).

Skiriasi šių trijų dokumentų išdavimo pagrindai, galiojimo apimtys ir konsuliniai mokesčiai.

Taigi, kokiu atveju kokį dokumentą galime išduoti?

AGP

Tai yra dažniausiai išduodamas laikinas kelionės dokumentas. „Asmens grįžimo pažymėjimo“ pavadinime kertinis žodis yra „grįžimo“. AGP skirtas TIK grįžti į Lietuvą. AGP Jums netiks, jei grįžtate į savo gyvenamąją vietą kitoje užsienio valstybėje, pvz., jei pasą/ATK praradote Ispanijoje, o norite grįžti į Jungtinę Karalystę.

Paprastai AGP išduodamas iki 15 d. kalendorinių dienų terminui, atsižvelgiant į grįžimo kelionės trukmę. Jei numatoma kelionė yra ilgesnė nei 15 d. ar esant kitų svarbių aplinkybių, dėl kurių negalite grįžti į Lietuvą per 15 d., AGP gali būti išduodamas ilgesniam terminui – iki 45 kalendorinių dienų.

Prašymą išduoti AGP galite pateikti tiek asmeniškai - atvykus į ambasadą arba per garbės konsulinį pareigūną, tiek nuotoliniu būdu – paštu, per kurjerį ar e-paštu. Jei prašymą teikiate nuotoliniu būdu, atsiimti AGP turite atvykti į ambasadą. Jei negalite atvykti dėl objektyvių priežasčių (ligos, negalios, taikomų valstybių sienų kirtimų ar judėjimų viduje valstybės apribojimų, kt.), iš anksto suderinus su konsuliniu pareigūnu, asmens tapatybė ir dokumentai gali būti patikrinami nuotoliniu būdu - video pokalbio metu, o išduotas AGP išsiųstas paštu.

Konsulinis mokestis už AGP yra 25 eurai, tačiau nuo mokesčio būsite atleistas, jeigu jo negalėsite sumokėti dėl svarbių priežasčių: nelaimingo atsitikimo, ligos ar nukentėjimo nuo nusikalstamos veikos, ir pateiksite tokią priežastį pagrindžiantį dokumentą. Taigi, jei apie dokumentų IR pinigų vagystę pranešite vietos policijai, o ambasadai pateiksite policijos išduotą pažymą (denuncia) – AGP bus išduotas nemokamai.

SVARBU!   Su AGP galite grįžti į Lietuvą, tačiau išvykti iš Lietuvos - ne, net jei jo galiojimas dar nepasibaigęs.

Laikinas pasas

Šis dokumentas skirtas tęsti kelionę užsienyje. Žodis „tęsti“ čia yra esminis. Laikinas pasas negali būti išduotas, jei prieš kelionę apsižiūrėjote, kad dokumento galiojimas pasibaigė. Deja, tokiu atveju reikės užsakyti naują pasą ar ATK. Tačiau jei jau pradėjote kelionę, t.y. išvykote iš valstybės, kurioje gyvenate, ir kitoje šalyje dokumentą praradote arba pastebėjote, kad pasibaigė jo galiojimas, galite kreiptis į artimiausią Lietuvos ambasadą ar konsulatą, kur už 50 eurų konsulinį mokestį Jums bus išduotas laikinas pasas. Toks pasas gali galioti iki 1 metų, o konkretus jo galiojimo laikas nustatomas atsižvelgiant į Jūsų kelionės planus. Jokių mokestinių lengvatų už laikiną pasą teisės aktai nenumato. Šis dokumentas yra tinkamas ir grįžti į gyvenamąją vietą užsienyje.

Laikinas pasas gali būti išduotas TIK ambasadoje, nuotoliniu būdu to padaryti nėra galimybės.

Emergency Travel Document

Šį dokumentą galite gauti kitose ES valstybių atstovybėse, kai Lietuvos atstovybės šalyje nėra arba ji yra sunkiai pasiekiama (pvz., kai dokumentą praradote nuo žemyninės dalies nutolusiose salose). Tam, kad tokį dokumentą kitų ES šalių atstovybės Jums išduotų, reikės artimiausios Lietuvos atstovybės tarpininkavimo – ES kolegoms turėsime padėti nustatyti Jūsų asmens tapatybę. Dėl papildomų formalumų šio dokumento išdavimas gali užtrukti ilgiau.

Mokestis už tokį dokumentą skirsis priklausomai  nuo šalies, kuri išduos ETD.

ETD nuotoliniu būdu neišduodamas.

Jei kelionės metu praradote pasą/ATK, rašykite ar skambinkite mums - kartu ieškosime geriausio sprendimo.

 

X