Medicininė pagalba Tenerifėje. Savo patarimais dalinasi  Jolita Krickė ir Kelionės su vaikas

Atostogaujant ar žiemojant Tenerifėje ne tik svarbu žinoti, kur keliauti, ką valgyti, bet ir kur ieškoti pagalbos, jei sveikata „paveda“ ar nelaimė atsitinka.
Pagal tai, kiek mamos Jolitos, gyvenančios Tenerifėje, keliaujantys ir žiemojantys Tenerifėje klausinėja, apie sveikatos paslaugas Tenerifėje – ji paruošė Jums #ATMINTINĘ

Patarimai prieš kelionę

Visada turėkite su savimi Europos sveikatos kortelę. Ji priklauso ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Jei neturite – būtinai prie kelionę užsisakykite. Galite tiesiog nuvykti į arčiausią Ligonių kasų padalinį ir vietoje Jums pagamins. Galite užsakyti internetu ir atsiimti po pranešimo. Turėkite savo ir vaikų asmens dokumentus – jų prireiks tiek užsakant, tiek atsiimant korteles.
Ši kortelė galioja Europos Sąjungos (ES), Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Svarbu žinoti, jog sunegalavę ar patyrę traumą šios kortelės turėtojai, ją pateikę minėtų šalių valstybinėse gydymo įstaigose, gali gauti reikiamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, apmokamas iš PSDF.
Jei keliaujate su vaikais, mes patariame pagalvoti ir apie papildomą Kelionių draudimą (medicininių išlaidų ir nelaimingų atsitikimų kelionėje draudimą). Taip jausitės saugiau, galėsite kreiptis ir į privačias ligonines, klinikas bei gydytojus.
Jei turite banko kortelę, gali būti jog su ja turite ir Kelionių draudimą. Būtinai pasidomėkite prieš perkant papildomai – galite sutaupyti. Pasidomėkite ir ar galioja Jūsų šeimos nariams ir kokios to galiojimo sąlygos.

Vaistai

Rekomenduoju ir patariu visus svarbiausius ir Jums įprastus vaistus pasiimti su savimi iš Lietuvos. Vaistinėse vaistų čia netrūksta, tačiau ne visų, kuriuos galimai Jūs esate įpratę naudoti, rasite (ypač antialerginių, nuo kosulio, netgi gerųjų bakterijų vaikams). Pasiimkite sau įprastus vaistus, nes galite nusivilti, kad apvažiavę kelias vaistines taip ir negausime Jums įprastų, o atostogos gali apkarsti dėl to. Be to turistinėse vietose labai dažnai vaistinės siūlo žolinius ar homeopatinius vaistus, kurie nebūtinai bus tinkami Jūsų vaikui.
Kur kreiptis sunegalavus vaikui ar kitam šeimos nariui Tenerifėje?
Čia pateikiu tik mūsų išbandytas gydymo įstaigas ar bendrus patarimus pagal mūsų patirtį. Jei turėjote kitos geros ar net blogos patirties, pasidalinkite.

Urgencia

Jei atsitiko nelaimingas atsitikimas ir norite kuo skubiau gauti pagalbą – kreipkitės į artimiausią URGENCIA (pirmosios pagalbos skyrių), kuri yra Jūsų ar kaimyniniame mieste. URGENCIA skyriuje priims su Europos sveikatos kortele nemokamai.
Svarbu žinoti, kad jei gydytojai įvertins, jog Jūsų vaikui ar Jums reikia specifinės pagalbos – parekomenduos kreiptis greičiausiai į pagrindinę ir didžiausią salos universitetinę ligoninę CANDELARIA (Centro de Salud de Candelaria).
Atkreipiu dėmesį, jog ir URGENCIA skyriai yra skirtingo lygio, turintys skirtingus specialistus ar net įrangą. Kuo didesnis miestas, tuo URGENCIA skyrius profesionalesnis ir galintis pasiūlyti didesnę pagalbą.
Viena iš didžiausių pietų Tenerifėje URGENCIA yra pietų ligoninėje Hospital del Sur de Tenerife.
Mūsų patirtis: mums teko dėl traumų susidurti tik su viena URGENCIA saloje, kuri aptarnauja gana didelį regioną saloje. Vienu atveju jie mums ir susiuvo žaizdą. Kitu atveju padarę rentgeno nuotraukas nusiuntė rimtesnei konsultacijai į didesnę ligoninę. Mūsų patirtis pati geriausia, aptarnavo mandagiai, rūpinosi vaikais maksimaliai, tikrai stengėsi atlikti savo pareigą kuo geriausiai ir maloniausiai, kiek buvo galima toje situacijoje.

Didžiosios privačios klinikos pietų Tenerifėje

Quiron Salud ir Hospiten Sur. Mes dažniausiai lankomės pastarojoje – HOSPITEN SUR (nesumaišykite su valstybine Hospital del Sur), nes Quiron Salud mūsų situacijoje negalėjo pasiūlyti tam tiktų specialistų, todėl ir pasirinkome Hospiten Sur.
Hospiten Sur – didelė privati ligoninė, kurios paslaugomis dažnai naudojasi ir patys vietiniai gyventojai.
Pliusai: ligoninė didelė, turi virš 200 lovų stacionarą, neblogus specialistus, kurie būna kartą ar porą kartų į savaitę atvyksta iš sostinės klinikų ir ligoninių. Turi visą įrangą, labaratoriją, atlieka operacijas ir kitus tyrimus bei intervencijas. Esant reikalui pasiūlo vertėją iš/į anglų ar vokiečių kalbą.
Minusai: dėl to paties dydžio, pirmosios pagalbos skyrius gana užimtas ir tenka palaukti, kol priima specialistai. Netgi turint rezervuotą laiką ir kreipiantis ne į pirmos pagalbos skyrių, kartais reikia palaukti ir valandą iki priėmimo, nors ir yra laikas paskirtas.
Mūsų patirtis: lankomės Hospiten Sur dažniau nei kitos gydymo įstaigose. Beveik visada susiduriame su laukimo problema. Gydytojų specialistų paslaugomis bei dėmesiu esame patenkinti. Labai patogu, jog viskas vienoje vietoje – labaratorija, echoskopija, rentgenas ir pan. Esame gulėję ir stacionare. Palatos tvarkingos, erdvios, atskira lova lydinčiam asmeniui, su atskiru palatoje esančiu san. mazgu, TV, internetu, rankšluosčiais, vienkartinėmis šlepetėmis. Maistas tikrai neblogas, didelės porcijos.

Mažesnės privačios klinikos ir/arba gydytojai, konsultuojantys individualiai.

Tikrai yra tokių ir ypač turistinėse vietose, tačiau mums patiems netenka dažnai naudotis jų paslaugomis. Esame bendravę su lenke gydytoja, kalbančia angliškai ir turinčia tikrai didelę paklausą lietuvių mamų tarpe – tai Consulta Médica Krystyna Maria Panek Blaszczak, priima savo klinikoje Puerto de Santiago. Rekomenduojame, jei gyvenate netoliese ir nereikia labai skubios pagalbos, tačiau nerimaujate dėl pakilusios temperatūros ar kitokių nemalonių simptomų.

Europos sveikatos draudimo kortelė

Pasirūpinkite kelionės ir medicininiu draudimu. Tai itin svarbu.

Išsiimkite Ligonių kasų išduodamą Europos sveikatos kortelę ir sau, ir vaikams. Galite tiesiog nuvykti į arčiausią Ligonių kasų padalinį ir vietoje Jums pagamins kortelę. Galite užsakyti internetu ir atsiimti po pranešimo. Turėkite savo ir vaikų asmens dokumentus – jų prireiks tiek užsakant, tiek atsiimant korteles.

Europos sveikatos kortelė Jums užtikrins galimybę kreiptis į valstybines sveikatos įstaigas Tenerifėje dėl skubios ar ūmios situacijos bei traumų.

Svarbu! Nespėjusiems pasigaminti ar pamiršusiems į lagaminą įsimesti Europos sveikatos draudimo korteles, ligonių kasų specialistai primena greitą nemokamą išeitį – į savo mobilųjį telefoną akimirksniu galima atsisiųsti kortelę pakeičiantį sertifikatą. Sertifikatas, kaip ir Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK), patvirtina privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apsidraudusio asmens teisę gauti būtinąją medicinos pagalbą, kurios išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

Jei PSD apsidraudęs gyventojas išvyko iš Lietuvos nepasiėmęs ESDK arba kelionės metu ją prarado, o jam skubiai prireikė kreiptis į Europos šalies gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, savo mobiliuoju telefonu ar kompiuteriu galima prisijungti prie VLK informacinės sistemos ir savarankiškai susiformuoti sertifikatus, laikinai pakeičiančius kortelę. Ten pat sertifikatą galima suformuoti ir savo nepilnamečiams vaikams. Tam kad būtų galima žmogų identifikuoti, reikia prisijungti per Elektroninių valdžios vartų portalą. Informacinė sistema automatiškai sertifikatą suformuoja einamajam mėnesiui.

Svarbu žinoti, kad jei viešėdamas Europos šalyse apdraustasis neturėjo nei ESDK, nei ją pakeičiančio sertifikato, suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas jam teks apmokėti savo lėšomis. Tačiau net ir tokiu atveju, grįžus į Lietuvą, galima kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą dėl patirtų išlaidų kompensavimo.

Skiepai

Mūsų pirmoji rekomendacija – pasikalbėkite su Jūsų vaikų gydytoju dar Lietuvoje. Mūsų patirtis rodo, jog dalį skiepų gydytojai tiesiog sudėlioja kitu grafiku – taip nereikia kitoje šalyje rūpintis šiuo klausimu. Vienus skiepus gydytojai padarys Jums dar prieš išvykstant, kitus nukels šiek tiek vėlesniam laikui.

Jei visgi atvykstate ilgesniam laikui ir norite pasidaryti vieną ar kelis skiepus – mūsų rekomendacija susisiekti su jau paminėta gydytoja Consulta Médica Krystyna Maria Panek Blaszczak, kurios patirtis kaimyninėje šalyje Lenkijoje, Jums užtikrins lengvesvį bendravimą ir planavimą. Su ja susisiekite netgi prieš atvykstant į Tenerifę – taip gausite aiškesnę informaciją, kuriuos skiepus gydytoja galės suorganizuoti, o kuriuos geriau pasidaryti Lietuvoje.

Svarbu! Kadangi grafikas ir dalis skiepų Ispanijoje ir Kanaruose skiriasi – gali būti, jog tam tikrų skiepų netgi negalėsite gauti.

Yra šeimų, kurios atvykusios su kūdikiais ir turėdamos Europos sveikatos draudimo kortelę, būtinuosius skiepus pasidarė valstybinėse poliklinikose. Todėl tokia galimybė taip pat yra, tik susiorganizuoti dėl kalbos barjero gali būti sudėtingiau.

Tyrimų labaratorijos

Didžiausia problema su kuria mes susiduriame čia, jog dėl kraujo tyrimų prieš skiriant antibiotikus reikia kovoti. Nežinau, kaip jie skiria juos vietiniams, tačiau jei turistai kreipiasi su karščiuojančiu vaiku – labai dažnai išrašo antibiotikų net neatlikę būtinų kraujo tyrimų CRB (uždegimo rodiklio) lygiui nustatyti.

Todėl labai dažnai sulaukiame klausimų dėl tyrimų laboratorijų Tenerifėje.

Savo laboratoriją turi jau minėta Hospiten Sur.

Red Canaria Laboratorios yra visas laboratorijų tinklas Tenerifėje. Kelios iš jų pietuose:

Jolita Krickė

Jolita Krickė

Casa Lituana bendruomenės valdybos narė

Teksto kūrėja

Kelionės su vaiku https://www.facebook.com/keliaujamsuvaikais

2022 06 29

KULTŪRA

Renginiai, susitikimai, žmonės

Urtė Aleksandravičiūtė

Urtė Aleksandravičiūtė

Casa Lituana bendruomenės valdybos narė

Teksto adaptacija pagal oficialius šaltinius

2022 06 29

X