Žiemos šventės Tenerifėje: tradicijos ir papročiai

Tenerifė vaikamsLankytinos vietos

Žiemos šventės Tenerifėje: tradicijos ir papročiai. Savo patarimais dalinasi  Jolita Krickė ir Kelionės su vaikas

Žiemos šventės Tenerifėje: tradicijos ir papročiai.

Žiemos švenčių tradicijos Tenerifėje – pavadinčiau tai Europos, Ispanijos žemyno ir Kanarų salų tradicijų mišiniu. Ar žinote, kaip švenčiamos Kūčios ir Kalėdos Tenerifėje? Kokie tradiciniai patiekalai? Kas vaikams neša dovanas? Kodėl Trijų Karalių šventė tokia svarbi Tenerifės vaikams?

Šventinės dekoracijos ir mugės

Tenerifės saloje labai populiaru pasipuošti miestus, miestelius šventinėmis dekoracijomis. Gyventojai neretai išsipuošia ir namus.

Atkreipkite dėmesį, kaip puošiami miestelių eismo žiedai – beveik visuose pamatysite skirtingas dekoracijas. Puansetijos gėlė taip pat yra tradicinė puošmena. Neretai net ir palmės išpuošiamos LED lemputėmis.

Didieji prekybos centrai taip pat pasipuošia šventėms ir kviečia į nemokamas bei mokamas pramogas. Čia galite susitikti su Kalėdų seneliu, pasivažinėti Kalėdiniu traukinuku, o gal netgi ir sudalyvauti šventiniame koncerte.

Vienas iš įdomesnių sprendimų šiais metais – Las Galletas miestelyje parduotuvių alėjoje įrengta 128 kvadratinių metrų sintetinė čiuožykla vaikams. Tiesa, tokioje temperatūroje ledas ištirptų iškart – todėl šiltuose kraštuose įrengiamos plastikinės-sintetinės čiuožyklos. Nors skelbiama, kad vaikai galės čiuožti nemokamai, tačiau tam tėveliai turės išleisti 20 eur apsipirkimui – nemokamas čiuožimas tik su apsipirkimo čekiais. Čiuožykla veiks iki gruodžio 26 dienos.

Pietinėje dalyje esančiuose prekybos centruose SIAM MALL, ROSA CENTER, X-SUR vyks įvairios šventinės pramogos ir Jūsų vaikučių lauks Kalėdų Senelis.

 

Rekomenduojame užsukti į sostinę – šiais metais įspūdinga šventinė gurmaniška mugė, dovanų turgelis ir šventinė muzikinė programa Santa Cruz vyks iki sausio dienos.

Mes su šeima Kalėdinės nuotaikos važiuojame ieškoti ir į La Lagūną (San Cristóbal de La Laguna), senąją salos sostinę. Čia ne tik įpūdingos dekoracijos, daugybė lempučių, skirtingomis temomis išpuoštos senamiesčio gatvelės, bet ir kepamų kaštonų, vaflių kvapas. O labiausiai mums šventės jaučiasi čia, nes La Lagūna, sakoma, yra šalčiausias Tenerifės miestas. Todėl, jei vyksite ir Jūs, būtinai apsirenkite šilčiau.

Didesniuose salos miestuose šventinės dekoracijos, Kalėdiniai miesteliai, mugės dar įspūdingesnės. Šiauriniuose miestuose, tokiuose kaip Santa Cruz, La Laguna ir Puerto de la Cruz, rengiamos Kalėdinės programos su muzika ir dainomis.

Prakartėlės ir Betliejaus miesteliai

Eglutės, lempelės, kitos šventinės dekoracijos gana tradicinės ir įprastos visose šalyse. Tačiau Kanarų salose ir, tame tarpe, Tenerifėjė ypač populiarios prakartėlės ar net didžiausi Betliejaus miesteliai.

Jėzaus gimimo scena Betliejuje tradiciškai montuojama ne tik miestų aikštėse, bet ir prekybos centruose, netgi namuose. Jėzaus gimimo scena ir Trys Karaliai – būtini atributai.

Kaip ir minėjau, daugelis šeimų išlaiko tradiciją Kalėdas sutikti namuose ir namuose puošia ne tik eglutes, bet neretai pasipuošia ir prakartėles. Jos čia labai populiarios.

Betliejaus miesteliai dažniausiai vadinami „belénais“ ir užima didelį paskirtos vietos plotą, o kartais tai būna netgi maršrutai, kuriais reikia eiti po miestus, kad pamatytumėte visą istoriją.

Mes labai rekomenduojame apsilankyti Candelaria mieste esančiame miestelyje, kuris įrengtas įspūdingoje uoloje. Candelaria pavadinčiau Tenerifės “Vatikanu”, nes miestelyje stovi įspūdinga katedra ir religingi vietiniai būtinai užsuka į ją bei lankosi miesto šventiniuose renginiuose. Rekomenduojame ir Jums apsilankyti Candelaria miestelyje šventiniu metu. Štai šventinė programa savivaldybės Facebooke. 

Kitą įspūdingą betliejų šiemet radome Santa Cruz’o pagrindinėje prekybinėje Castillo gatvėje. Lankymasis nemokamas, skirkite laiko apžvelgti visas detaliai sudėliotas scenas.  

O mūsų atostogų planuose yra ir tikslas aplankyti įspūdingą betliejaus miestelį iš 500 000 Lego detalių. Kviečiame su vaikais būtinai apsilankyti!

Kūčių ir Kalėdų stalas bei maistas

Įprasti Kanarų Kalėdų valgiai – nuo ​​žuvies ir mėsos iki užkandžių ir saldumynų.

Tradicinės šventinės vaišės – tradicinės sriubos, troškiniai bei avienos, jautienos ar paukštienos kepiniai. Kanariečiai labai mėgsta dėti ant šventinio stalo saldžią kraujinę dešrą, sūrius, virtas bulves (papas arrugadas), triušienos ir kitos mėsos kukulius.

Iš žuvies užkandėlių populiarus lašišos kremas (iš lašišos, bulvių, daržovių ir pieno).  Ir žinoma kaip be tradicinės žuvies su svogūnais. Per Kalėdų šventes dažniausiai naudojama menkė arba “cherne”, kurios ruošiamos su svogūnais ir prie jų pridedamos bulvytės su raudonu arba žaliu mojo padažu.

Tradicinis Kanarų Kalėdų desertas “truchas de batata”, kurio versti geriau nereiktų. Tai sluoksniuotos tešlos pyragėliai su saldžiųjų bulvių ir migdolų įdaru. Išvaizda jie labai panašūs į mano močiutės Lietuvoje gaminamos ir taip mano šeimoje vadinamus “šaltanosius”, nors įdaras gerokai skiriasi – bet gal reikėtų išbandyti ir Kanarietišką tradicinį saldžiųjų bulvių variantą?

 Kūčios ir Kalėdos

Kūčios – tai šventė su šeima. Kalėdų išvakarėse, gruodžio 24-osios vakarą, dauguma kanariečių būna namuose, o gana vėlai gatvėse rasite daug žmonių, kurie dalyvaus Misa de Gallo (Vidurnakčio mišiose).

Atkreipkite dėmesį, jog ne turistams skirti ir ne turistinėse vietose esantys restoranai tą vakarą duris užvers daug anksčiau. Žinoma, turistiniuose miesteliuose restoranai lauks saloje atostogaujančių bei pasiūlys ir šventinę Kūčių vakarienę.

Tai Kalėdų senelis ar Trys Karaliai?

Mūsų vaikams didžiausia švenčių keistenybė, jog dovanas neša ne Kalėdų senelis, o Trys Karaliai. Pasirodo Kalėdų Senelis yra tarsi “skolinys” iš kitų šalių, o tikrieji dovanų “nešėjai” Kanaruose yra Trys Karaliai. Todėl šiais laikais vaikai Kanaruose gauna net kelias dovanas – ir iš Kalėdų Senelio, ir iš Trijų Karalių. Tačiau visgi didesnes ir brangesnes dovanas tradiciškai atneša Trys Karaliai.

Ir laiškus dėl dovanų vaikai rašo du – vieną Kalėdų Seneliui, prašydami kažkokios smulkmenėlės, ir Trims Karaliams – jau su visu ilgiausiu ir brangių dovanų sąrašu.

Šiemet aš paklausiau vaikų, kodėl Trijų Karalių prašoma daugiau dovanų, o atsakymas gana paprastas ir logiškas: “Nes jie trys ir turi daugiau pinigų”. Tai kas dabar paneigs, kad tradicijos turi ir labai praktinę pusę?

Tradicijos ir papročiai

Viena seniausių Kanarų salų tradicijų El Tajaraste del Niño – tradiciniai šokiai, šokami per Misa de Gallo – Vidurnakčio mišias. Tuo metu būrys jaunuolių, pasipuošusių tradiciniais kostiumais, bažnyčios viduje šoka priešais prakartėlę. Visa tai lydima būgnų, fleitų, tambūrų muzikos – dar vadinamos tajaraste ritmu. Turbūt šios tradicijos primintų mūsų piemenėlių mišias.

Ranchos de Pascua – beišnykstanti tradicija, kai grupė žmonių vaikščioja po miestus dainuodami savo dainas, dažnai graudulingas ir primenančias mirusius. Gal dėl graudulingumo ši tradicija išlikusi vos keliuose Kanarų miesteliuose, daugiausia Lanzarotės saloje.

Tradicinis Trijų Karalių pyragas

Roscón de Reyes (kai kuriose Lotynų Amerikos šalyse – rosca de Reyes, rosco de Reyes arba Karaliaus pyragas) yra bandelė, pagaminta iš saldžios tešlos, beigelio formos, daugiau ar mažiau imituojant karališką karūną, padengtą cukruotais vaisiais, primenančiais karūnos brangakmenius, o viduje slypi nedidelis siurprizas, kartais itin prabangus. Tešla, iš kurios gaminamas pyragas, pagardinama apelsinų žiedų vandeniu, suteikiančiu jai būdingą aromatą. Pyragas patiekiamas Trijų Karalių naktį, sausio 5 d., ir Trijų Karalių dieną, sausio 6 d. Tokių pyragų tikrai rasite visuose prekybos centros Tenerifėje.

Įprasta, kad roskono viduje slepiama pupelė, kurią radęs turi susimokėti už roskoną.

Manoma, kad šio pyrago kilmė yra susijusi su romėniškomis Saturnalijomis – šventėmis, skirtomis dievui Saturnui. Šioms šventėms buvo gaminami apvalūs pyragaičiai su figomis, datulėmis ir medumi, kuriuos po lygiai pasidalindavo paprasti gyventojai ir vergai. Į saldumyną būdavo įsmeigta džiovinta pupelė, o ją gavęs laimingasis trumpam būdavo tituluojamas karalių karaliumi.

Trijų Karalių šventė

Kaip ir minėjau, mums gana keistas vaizdas matyti prakartėles ir Tris Karalius ne tik bažnyčiose, bet ir visur, kur tik yra kitos šventinės dekoracijos. O dar keisčiau, kai Trys Karaliai aplanko vaikus prekybos centruose ir po pirmųjų švenčių Kalėdų Senelio rezidencijas keičia Trijų Karalių rezidencijos. Vaikai skuba su jais fotografuotis ir, žinoma, prašyti dovanų.

Trijų Karalių šventė pradedama švęsti jau sausio 5 dienos vakare, kai vyksta didžiosios Trijų Karalių eitynės bei renginiai.

Didžiausia Trijų Karalių eisena po pandemijos apribojimų ir ilgos pertraukos vėl sugrįš į La Lagūną. Paradas įvyks trečiadienį, sausio 4 d., Plaza Reina Sofia aikštėje ir aplinkinėse gatvėse. 12.00 val. Plaza Reina Sofia aikštėje vyks Trijų išminčių sutikimas, kurio metu mažiesiems bus dalijamos dovanos, o apylinkės gatvėmis nemokamai važiuos turistinis traukinukas. Po pietų, nuo 16 val., La Lagūna gatvėmis vyks paradas, kuriame dalyvaus įvairios grupės.

Be klasikinės Trijų karalių eisenos, kurioje vaikai ir suaugusieji iš visų salos kampelių renkasi į La Lagūną, kur vyksta didžiausia saloje eisena, kitų miestelių vaikai sulaukia išpuoštų ir triukšmą keliančių automobilių parado. Automobiliais keliauja Trys Karaliai ir dar daug kitų personažų. Tokios keliaujančios kolonos netgi turi važiavimo grafikus gatvėmis, kad žinotum, kada gi ji apsilankys prie Jūsų namų.

Kai Trijų Karalių paradas pasibaigs ir būsite pasiruošę eiti miegoti, svarbu palikti savo batus matomoje vietoje, kad Trys karaliai žinotų, kur palikti dovanas. Jie nukeliavo labai ilgą kelionę, todėl pasistenkite palikti šiek tiek vandens kupranugariams ir kokią kitą dovaną karaliams – kalėdinių saldainių, gėrimo ar pieno jiems sušilti. Jų laukia labai ilga naktis, todėl pasistenkite anksti eiti miegoti. Jei visus metus elgėtės gerai, dovanos daugiau nei garantuotos. Tačiau nepamirškite, jei elgėtės netinkamai, Kalėdoms gausite tik anglių.

 

Naujieji metai Tenerifėje

Kaip ir visoje Europoje – švenčiama namuose, pas draugus, restoranuose, jaunimas keliauja į klubus.

Fejerverkai mėgstami saloje įvairiomis progomis visus metus, tačiau kaip bebūtų keista, Naujųjų metų sutikimui ne visų miestų savivaldybės organizuoja fejerverkų programas. Turistiniai miestai ir Adeje bei Arona savivaldybės dažniausiai atsižvelgia į tai, kad Naujuosius saloje sutinka ir turistai iš kitų šalių, todėl turistiniuose miestuose fejerverkai būna iššaunami.

Kiti miestai tiek salos pietuose, tiek šiaurėje organizuoja metų pabaigos koncertus su atlikėjais, DJ‘ais ir, žinoma, šokiais iki nakties.

Kadangi saloje gyvena nemažai ispanų, kurių šaknys yra iš Ispanijos žemyninės dalies, todėl iš ten atsivežta vynuogių tradicija irgi gaji. Jei parduotuvėse matysite vynuoges, sudėtas dežutėse, skardinėse, taurėse ar maišeliuose po 12 vienetų, nenustebkite, o tiesiog nusipirkite Naujųjų sutikimui. Dvylika vynuogių simbolizuoja dvylika metų mėnesių, o kiekviena suvalgyta vynuogė su kiekvienu senųjų metų paskutinių 12-os sekundžių dūžiu reikš sėkmę atitinkamą ateinančių metų mėnesį.

Na, o mes Jums siūlome pasinaudoti ir kita Kanarų tradicija, simbolizuojančia atsinaujinimą ir tyrumą ir kuri, kaip teigiama, atneša sėkmę visiems metams – Naujus Metus sutikti išsimaudant. Tik žengiant į vandenį būtina pradėti nuo dešinės pėdos.

Gražių Jums švenčių ir, jei švenčiate šventes svetur, išlikite ištikimi savoms tradicijoms, bet pasidomėkite ir tos šalies, kurioje tuo metu esate, papročiais.

 

Jolita Krickė

Jolita Krickė

Casa Lituana bendruomenės valdybos narė

Teksto kūrėja

Kelionės su vaikais https://www.facebook.com/keliaujamsuvaikais

2022 12 30

KULTŪRA

Renginiai, susitikimai, žmonės

Urtė Aleksandravičiūtė

Urtė Aleksandravičiūtė

Casa Lituana bendruomenės valdybos narė

Teksto adaptacija pagal oficialius šaltinius

2022 12 30

X